with the bold text in the example below:

2014 African Magic Viewers’ Choice Award Winners

0
Download Post in PDF

African Magic, one of Africa’s best indegenous television station available on the DSTV cable network has announced the winners of the 2014 edition of the viewer’s choice awards. This award takes a viewers perspective to make a choice of the best in various genres and areas of the African drama industry. The winners of the 2014 edition are:amvcaa

Category

Nominees

Winner
Best Movie 2013
  • Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
  • Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
  • ·         Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
  • Michelle Bello – Flower Girl
  • James Omokwe – Awakening
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Best Movie Drama
  • Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
  • Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
  • Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
  • Frank Rajah Arase – The Groom’s Bride  
  • Jumafor Ajogwu & Chris Eneaji – Murder at Prime Suites
Frank Rajah Arase – The Groom’s Bride   
Best Movie Comedy
  • Uche Jombo – Lies Men Tell
    Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
  • ·         Elvis Chucks – A Wish 
  • Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Fighter
  • Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Hero
Elvis Chucks – A Wish 
Best Movie Director
  • Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
  • Tosh Gitonga – Nairobi Half Life
  • ·         Shirley Frimpong-Manso – Contract
  • Udoka Oyeka – Living Funeral
  • Frank Rajah Arase – Price
  • Amil Shivji – Shoeshine
Shirley Frimpong-Manso – Contract 
Best Actress in a Drama
  • Stephanie Wilson – Living Funeral
    Veronica Waceke – Higher Learning
    Nse Ikpe-Etim – Journey to Self  ***WINNER***
    Nkiru Sylvanus – Kiss And The Brides
    Ivie Okujaiye – The Volunteers
 
Best Actor in a Drama
  • Juma Rajab Rashid – Siri Ya Mtungi
  • Majid Michel – Somewhere in Africa
  • Hlomla Dandala – Contract
  • Majid Michel – House of Gold
  • Tope Tedela – A Mile From Home  
Tope Tedela – A Mile From Home 
Best Supporting Actress
  • Valerie Kimani – Higher Learning
  • Jazymn Batchan – Still Standing
  • Liz Ameye – Living Funeral
  • Lance Handabile – Love Games
  • Tamara Eteimo – Desperate House Girls
  • Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl  
Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl  
Best Supporting Actor
  • David Mulwa – Higher Learning
  • Ian Mbugua – House of Lungula
  • Desmond Elliot – Finding Mercy  
  • Bimbo Manuel – Torn
  • Chris Attoh – Flower Girl
Desmond Elliot – Finding Mercy  
Best Actress in a Comedy
  • Funke Akndele – The Fighter
  • Funke Akndele – The Hero
  • ·         Funke Akndele – Return of Sheri Koko
  • Mary Ogbonna – Clinic Matters
  • Jackie Appiah – Cheaters
  • Yvonne Okoro – Contract
Funke Akndele – Return of Sheri Koko  
Best Actor in a Comedy
  • Hlomla Dandala – Contract
  • John Okafor – Return of Sheri Koko
  • ·         Osita Iheme – The Hero
  • Osita Iheme – The Fighter
  • Chinedu Ikedieze – The Hero
Osita Iheme – The Hero  
Best Television Series Comedy/Drama
  • Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2
  • ·         Fred Phiri – Love Games Episode 6  
  • John Riber – Siri Ya Mtungi
  • Paul Igwe – The Benjamins
  • Benson Akindeju – Nowhere to be Found
Fred Phiri – Love Games Episode 6  
Best Short Film
  • Vincent Moloi – Berea
  • Amarachukwu Onoh – Mother Tongue
  • Amil Shivji – Shoeshine
  • ·         Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages 
  • Enuma Chigbo – The Deadwood
Walter “Waltbanger” Taylaur – The Wages 
Best Documentary
  • ·         Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood  
  • Sonia Maingi – Tumanka Goes to School
  • Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art
  • Peter Murimi- Guardians of the Wild
  • David Campbell – Shamba Shape Up
Dr Gilbert Chigbo (Narrator) – The Deadwood  
Best Indigenous Language Movie/Series (Swahili)
  • Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
  • Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
  • Ann Hamberger – Nina
  • Njoki Muhoho – Mama Duka  
  • ·         Musa Venerable Mziba, Vagabond
Njoki Muhoho – Mama Duka  
Best Indigenous Language Movie/Series (Yoruba)
  • Afeez Eniola – Arinnakore
  • ·         Mercy Aigbe – Komfo  
  • Abdulrasaq Abdullahi – Edidi
  • Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto
  • Olatunji Akeem Balogun – Mufu Olosa Oloko
Mercy Aigbe – Komfo   
Best Indigenous Language Movie/Series (Hausa)
  • Yasin Auwal, Umar K, Mazugal – Wana Gari 1& 2
  • Hafizu Bello – Bakin Kishi
  • ·         Abba Muko Yakassai – Habib  
  • Nasir Sa’ad Gwangwazo – Runan Jakara
  • Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari
Abba Muko Yakassai – Habib  
Best Online Video
  • Stacy McDermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film
  • Mary Kaiyare – Deceit
  • Stanlee Ohikhuare – Kpian’s Premonition
  • Dorothy Ghettuba, Oyunga Pala – Next Big Host
  • Amarachukwu Onoh – Mother Tongue  
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue  
Best Writer (Drama)
  • ·         Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract
  • Patrick Yaadar & Andy Boyo – Off The Hook
  • Akpor Kagho – Living Funeral
  • Fatima Jabbe – Battered
  • Pascal Amanfo – Single & Married
Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract  
Best Writer (Comedy)
  • ·         Jigi Bello – Flower Girl
  • Jahmal Holland – Still Standing
  • Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace
    Patrick Onyeka – The Place
  • ·         Seun Arowojolu – Squatterz
Jigi Bello – Flower Girl  
Best Cinematographer
  • James Michael Costello – Last Flight to Abuja
  • Christian Almesberger – Nairobi Half Life  
  • Idhebor Kagho – Living Funeral
  • Imoh Umoren – Have a Nice Day
  • ·         Themba Masondo – Taxi Ride
Christian Almesberger – Nairobi Half Life  
Best Art Director
  • ·         Barbara Minishi – Nairobi Half Life 
  • Ken Attoh & Shirley Frimpong-Manso – Contract
  • Shirley Frimpong-Manso – Apples Miniseries Part 1&2
  • Kyle Quint – Siri Ya Mtungi
  • Frank Rajah Arase – The Piece
Barbara Minishi – Nairobi Half Life 
Best Sound Editor
  • Sola Awoponle – Ilari
  • ·         Obi Emelonye & Luke Corradine – Last Flight to Abuja
  • Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
  • Carl Raccah – Journey to Self
    Maurice Kings – Murder at Prime Suites
  • ·         Paul Apel – Blue Flames
Obi Emelonye & Luke Corradine – Last Flight to Abuja  
Best Video Editor
  • Ben Nugent & Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
  • Austin Faani Ikechukwu – Battle for Wealth
  • ·         Shirley Frimpong-Manso – Contract 
  • Chucks Madu Success – Oga On Top
  • Jack Esterhuizen – Love Games Episode 25
Shirley Frimpong-Manso – Contract  
Best Lightning Designer
  • Don Izuchukwu – Brother’s Keeper
  • Godwin Daniel – Living Funeral
    Ifeoluwa Balogun – The Benjamins
  • ·         Mohammed Zain – Nairobi Half Life  
  • Eric Aghimien – A Mile from Home
Mohammed Zain – Nairobi Half Life  
Best Costume Designer
  • Adeola Ramonu – Adebola Omo Oba
  • Doreen Estazia Noni – Siri Ya Mtungi
  • Catherine Kibugi – Sumu La Penzi Episode 5
  • Ruth Ndulu Maingi – Lies That Bind Episode 2 Season 2
  • Chiemela Nwagboso – The Kingdom  
Chiemela Nwagboso – The Kingdom  
Best Make-up Artist
  • ·         Elayne Okaya – Nairobi Half Life 
  • Olabimpe Cole – Lekki Wives
  • Alex Gakumo – Sumu La
  • Penzi Episode 1 Season 1
  • Michael Wawuyo – The Felistas Fable
  • Rehema Samo – Siri Ya Mtungi
  • Israel Moses – A Wish
  • Rosemary Obika, Redemption
Elayne Okaya – Nairobi Half Life  
Industry Merit Award  No nominee Pete Edochie
New Era Award Movie  No nominee Rita Dominic – The Meeting
Trailblazer Award 
No nominee Michelle Bello
Download Post in PDF
Share.

About Author

Leave A Reply


7 × = sixty three

%d bloggers like this:
with the bold text in the example below:
Read previous post:
wpid-electroral-violence-in-nigeria.jpg.jpeg
Abuja Accord: Towards a Peaceful 2015 General Elections

Election is an indispensable factor that validates democracy and when considered free and fair – confers legitimacy on elected leaders...

Close